Du har nu allerede mulighed for at reservere datoen for den kommende Temadag om administration af vandressourcer.
Der arbejdes på programmet. Når programmet er færdigt, så lægges det på hjemmesiden og derefter vil der blive åbnet op for tilmeldingsmodulet.
På temadagen fokuserer vi på, hvordan vi kan udnytte vandressourcerne mest hensigtsmæssigt og hvordan vi administrerer de oppumpede mængder grundvand bedst muligt. Det er væsentligt, da der mange steder er både en ringe kvantitativ og kemisk tilstand af grundvandsforekomsterne. Det er bekymrende og temadagen vil derfor fokusere på, hvordan vi fremover sikrer tilstrækkeligt grundvand til drikkevand og energiprojekter m.m. Det vil flere eksperter i løbet af dagen give eksempler på.
Det er et lovkrav, at almene vandværker skal indberette oppumpede vandmængder, men der anvendes også meget andet vand til industrielle formål, afværgepumpning, energiprojekter m.m. Da det ofte er store mængder vand bør vi også have et overblik over dette forbrug af vandressourcerne fx ved indberetning til jupiter. På mødet ser vi frem til at få en debat om hvorvidt det skal være et lovkrav eller om kommunerne skal stille vilkår om indberetning i deres tilladelser til de enkelte projekter.
Der vil også være fokus på om vi kan anvende grundvand direkte til flere formål både på virksomhederne og hos den enkelte borger. Herved kan vi slippe for at anvende vand af drikkevandskvalitet, hvor det ikke er nødvendigt og er sundhedsmæssigt forsvarligt.
5500 Middelfart
Danmark
klasdfj
Bindende tilmelding.
Forplejning for dagen:
Morgenmad, frokost og kaffe/kage
